A vírusos szemölcs okai, eltávolítása, kezelése

Más néven emlegetve HPV /humán papillóma vírus/, fertőzés.  Ennek „köszönhetjük” szemölcseinket. A vírus a bőr sejtjeit, a keratinocytákat fertőzi meg. Megbetegíti a bőrt és a nyálkahártyát is. Számos HPV vírus létezik, jelölésük pl.: HPV 9.

A leggyakoribb a közönséges szemölcs, az ajkakon, kézháton  mutatkoznak,  2-6 mm-esek, tagolt felszínük van, tömött csomók, és még fájhatnak is. A HPV felelős a fiatal nők és gyerekek arcán előforduló futószemölcsért is. Ez okozza a nemi szerveken megjelenő néhány mm-es, de rosszabb esetben több centis szemölcsöket is.

Előfordulása

A vírusos szemölcs okai, eltávolítása, kezelése

A vírusos szemölcs okai, eltávolítása, kezelése

A HPV fertőzés nagyon gyakori jelenség. Az emberek egymásnak is átadhatják, de akár állatoktól is elkaphatjuk. Ezt a legjobban állatorvosok és hentesek ismerik. Ha gyenge az immunrendszerünk, nagyobbak és gyakoribbak lehetnek, amennyiben immunszupresszáns gyógyszert szedünk, vagy HÍV vírust hordozunk.  A közönséges szemölcs sokszor ujjakon, végtagokon található. Ha már egyet felfedeztünk, később lesz több is. Gyerekeken a leggyakoribb. Hajlamosabbak a bőr érzékenységében szenvedők, szénanáthások, asztmások. Ha a talpon alakul ki, fájdalmat okoz. Az arcon kialakuló verrucák aprók és vékonyak. Borotválkozás közben elterjedhetnek. A körömágyban ritka esetben alakul ki szemölcs, ha mégis, fájó érzetet okoz, a köröm elszíneződik. Inkább a köröm szélénél alakul ki, amit nehezen lehet kezelni a köröm károsítása nélkül.

A kakastaréj szintén gyakori jelenség. Orvosi nevén: condyloma acuminatum. Ugyanúgy kialakul férfiaknál és nőknél is, a húgycső és a végbélnyílás körül, amik jellegzetesek és 2-3 mm-esek. Nem úton terjed, nagy a fertőzési valószínűsége. A közönséges szemölcsök kialakulása miatt ritkán fordulnak orvoshoz, annyira általános, inkább csak a nemi szerveken kialakuló, vagy a gyorsan terjedő szemölcsök miatt szoktak segítséget kérni.

A szemölcsök a legtöbb esetben maguktól elmúlnak, nem kell agresszívan kezelni őket, pláne gyermekkorban. Ha nagy számban fordulnak elő, akkor immunbetegségre kell gyanakodni. Hölgyek estében, ha a nemi szerven alakult ki a szemölcs, érdemes beiktatni rendszeres rákszűrő vizsgálatokat.

Ha nem múlnak el maguktól, be is gyulladhatnak, de a szervezet reakciója miatt eltűnnek. Nem kell kezelni házilag, hiszen fertőző hajlamuk igen nagy. Elterjedt forma a nitrogénes fagyasztás, ez egy gyors és hatékony, kevés fájdalommal járó kezelés. Általában 2-3 kezelés elég szokott lenni.

Kukkants bele a következő hírekbe is..

Hozzászólás írása

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>