Számtalan kutatás próbálta már megtalálni a múltban a legbiztosabb fogyás módját, illetve a legjobb fogyókúrás módszert, amelyről még a legnagyobb szaktekintélyek között is megoszlanak a vélemények.
Pontosan ez az, ami miatt a legtöbb ember vagy saját maga által kikísérletezett módszerekkel próbál meg lefogyni, esetleg addig-addig válogat az egyes lehetőségek között, hogy végül inkább egyik mellett sem dönt.
A bostoni Harvard Medical School most erre a kérdésre próbáltak végre úgy általános válasszal szolgálni, hogy inkább egyfajta iránymutatással szolgáltak a fogyókúrázók számára, és nem egyetlen, sikeresnek vélt módszert állítottak a középpontba. Amit a szakemberek határozottan bebizonyítottak, hogy a villámdiétákat és a rövid, gyors módszereket érdemes elfelejteni, és helyettük inkább a hosszabb távú lehetőségeket előtérbe helyezni, amelyek akár életmódszerűen is életünk részévé válnak, és meghatározzák egész életünket, ezen felül pedig egy speciális étrend mellett a mozgást is a középpontba állítják.
A kutatók bebizonyították, hogy a legtöbb fogyókúrás módszer, de főként a különféle mintaétrendek általában csak átmeneti sikert hoztak az alkalmazók számára. A külföldi tudósok szerint azok az emberek, akik villámdiétákkal, és néhány napos mintaétrendekkel próbálnak meg fogyást elérni, az esetek többségében többet árthatnak maguknak, mint amennyit használnak.
A bostoni kutatócsoport a bizonyítás érdekében több mint 4 ezer elhízott felnőttet vizsgált meg kérdőíves módszerekkel, amelynek során azt szerették volna kideríteni, hogy ki és pontosan milyen módszert alkalmazott a fogyáshoz, ezen felül pedig mekkora sikert tudott elérni a túlsúllyal szembeni harc során. A fogyókúrázókat két csoportra osztották fel, ezáltal egyik részük teljes életmódváltást hajtott végre, és nem csak időszakos, gyors módszerként gondolt a diétára, míg a másik részük több villámdiétával szeretett volna megszabadulni kilóitól, méghozzá súlycsökkentő készítmények társaságában.
A kutatók azt tapasztalták, hogy azok a páciensek, akik a zsírbevitel csökkentésével, és életmódváltással szerettek volna megszabadulni plusz kilóiktól, testsúlyuk több mint 5 százalékát sikerült tartósan leadniuk, tehát egy száz kilós ember legalább öt kilótól szabadult meg. A másik fókuszcsoport, akik a divatos villámdiétákkal próbálkoztak, ezzel szemben a magas fehérjefogyasztás miatt vagy egyáltalán nem sikerült fogyniuk, vagy csak testsúlyuk jóval kevesebb, mint 5 százalékától tudtak megszabadulni.
Dr. David Haslam, a kutatás egyik szakértője szerint bizonyítást nyert, hogy a rövid távú, mondhatni divatos módszerek csak akkor eredményesek, ha hosszabb távon is alkalmazhatók, de gyökeres változást csak és kizárólag akkor érhetnek el az elhízott emberek, ha teljes életmódbeli változást hajtanak végre. Ez nem csak azt jelenti, hogy alapjaiban változtatnak étrendjükön, hanem azt is, hogy növelik fizikai aktivitásukat. Ez utóbbi tehát a tartós és sikeres fogyás kulcsa a tudomány állása szerint.